Rewolucja w branży motoryzacyjnej dzięki drukowi 3D

Rewolucyjny Druk 3d w motoryzacji

Druk 3D to innowacyjna technologia, która odmienia oblicze wielu branż a w szczególności przemysł motoryzacyjny. W ostatnich latach producenci samochodów śmielej korzystają z technologii druku 3D, wprowadzając innowacyjne podejście do projektowania pojazdów.  

Motoryzacja jest aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu oraz najbardziej zautomatyzowanych produkcji na świecie, która potrzebuje sprawnego działania maszyn produkcyjnych ale i kreatywnych inżynierów z odwagą do korzystania z nowych technologii. Druk 3D stanowi kluczowy czynnik transformacji w branży motoryzacyjnej ponieważ nie tylko przyspiesza procesy produkcyjne, ale także otwiera nowe możliwości projektowe.

CZAS

AUTOMATYZACJA

DESIGN

Wspólnym mianownikiem motoryzacji i technologii przyrostowych jest #szybkość, #automatyzajca, #nowoczesność, które możemy przedstawić na przykładzie produkcji nowego pojazdu. Proces projektowania nowego kształtu pojazdu wymaga kreatywnego podejścia zarówno do projektowania jak i technologii. W inżynieryjnych programach 3D powstają niezwykłe modele nowych form części samochodowych, których rzeczywisty wygląd można sprawdzić przy wykorzystaniu druku 3D. Najczęściej wybieraną metodą do prototypowania elementów motoryzacyjnych jest metoda proszkowego druku SLS (Selective Laser Sintering) lub MJF (Multi Jet Fusion) ze względu na wysoką jakość i dokładność druku. W trakcie etapu prototypowania nowego pojazdu, każdy jego element jest dokładnie testowany w pełnej skali jeden do jeden ponieważ tylko ocena modelu w rzeczywistych warunkach stanowi najskuteczniejszy sposób weryfikacji osiągnięcia zamierzonych celów projektowych. Druk 3D w fazie projektowania i prototypowania jest najbardziej opłacalną ale i najszybszą metodą – w przeciągu kilku godzin otrzymujemy wydrukowany model a każda korekta, może być naniesiona na kolejny wydruk. Duże gabaryty jak zderzaki samochodowe lub autobusowe nie są przeszkodą dla druku 3D – mogą zostać wydrukowane w kilku częściach a następnie połączone w całość przy pomocy specjalnych technik łączenia poszczególnych technologii druku 3D.

W produkcji seryjnej, najczęściej stosuję się technologie formowania (wtrysk, odlewanie, termoformowanie), jednak te metody zaczynają być opłacalne dopiero od dużych ilości (zazwyczaj są to setki tysięcy sztuk) a dodatkowe narzędzia produkcyjne są bardzo kosztowne. Alternatywą dla technologii formowania jest druk 3D – ilość dostępnych materiałów, technologii druku oraz różnych możliwości wykończenia powierzchni daje szansę również dostawcom części zamiennych na drukowanie części samochodowych „na zamówienie”. Cyfrowe magazyny części zamiennych wpisują się w myśl aktualnych trendów zrównoważonego rozwoju a oszczędności wynikające z rezygnacji z fizycznych magazynów mogą być olbrzymie. Cyfrowe biblioteki części samochodowych oraz szybka produkcja przyrostowa może stanowić kluczowe ogniwo w rewolucji branży samochodowej.

Idealną alternatywą dla formowania wtryskowego przy produkcji krótko i średnioseryjnej jest technologia druku HP Multi Jet Fusion (MJF), która umożliwia wytwarzanie bardzo dokładnych i trwałych części w krótkim czasie. Multi Jet Fusion to technologia druku 3D wykorzystująca fuzję proszkową, którą wprowadziła na rynek firma Hewlett-Packard w 2016 roku. Technologia MJF bierze swoją nazwę od wielu głowic atramentowych wykonujących proces drukowania, ponownego powlekania materiału oraz rozprowadzania i podgrzewania środka za pomocą oddzielnych głowic. Głowice poruszają się po stole drukującym w różnych kierunkach tworząc scalone struktury z proszku. Części wyprodukowane za pomocą druku MJF doskonale nadają się do końcowego zastosowania w branży motoryzacyjnej, produkcji małej i średniej ilości części oraz szybkiego prototypowania lub jako proces pośredni w przypadku formowania wtryskowego. Technologia druku MJF w systemie HP to doskonała precyzja oraz powtarzalność – możemy uzyskać grubość elementu już od 0,5 mm! Wydruki MJF doskonale znoszą obróbkę – w standardzie piaskowanie i czyszczenie a opcjonalnie barwienie chemiczne lub nakładanie różnych powłok (sprawdź nasze możliwości wykończenia części drukowanych).

Druk 3D znajduje też zastosowanie w części produkcyjnej. Narzędzia takie jak gniazda montażowe, przymiary i sprawdziany kształtu, końcówki ramion robotów, obudowy oraz osłony, to tylko nieliczne z elementów mogących być wykonane w technologiach przyrostowych, które w razie konieczności łatwo modyfikować.  

Jeśli jesteś z tej branży motoryzacyjnej – tworzysz nowe części i potrzebujesz szybkich prototypów lub budujesz maszyny takie jak stacje montażowe lub testowe dla motoryzacji, sprawdź jak możemy Ci pomóc w Twoich projektach wyślij zapytanie przez nasz formularz kontaktowy.