Technologia druku 3D w produkcji sprzętu ortopedycznego i protetycznego

Druk 3D zrewolucjonizował wiele gałęzi przemysłu. Produkcja przyrostowa w wielu zastosowaniach przyniosła zupełnie nowe otwarcia i możliwości – wcześniej nie dostępne dla innych technologii.

Przyjrzyjmy się medycynie, w której nowe otwarcia to często nowe sposoby na szybszą rehabilitacja czy zupełnie nowatorskie sposoby ratowania życia i zdrowia. W przypadku produkcji nowych aparatur medycznych, druk 3D przyspiesza fazy prototypowania, a tym samym skraca procedurę wprowadzenia produktu na rynek. W skrócie oznacza to, że firmy stosujące druk 3D w rozwoju swoich produktów, mogą szybciej trafić z pomocą do potrzebujących pacjentów.

Jedną z największych imprez dla branży medycznej są ogromne targi z zakresu rehabilitacji OTWorld w Lipsku, na których Fibometry będzie prezentować swoje nowości na stoisku F34 w hali 1. Będziemy demonstrować jak druk 3D może usprawnić produkcję m. in. ortez czy protez dla pacjentów wymagających tego typu wsparcia. Drukowane ortezy są lekkie, dopasowane ściśle do pacjenta, w pełni spersonalizowane oraz mogą być zaprojektowane w sposób poprawiający oddychalność skóry poprzez zastosowanie wybrań i struktur siatkowych. W przypadku protez lepsze dopasowanie wraz z pełną produkcją w czasie kilku dni roboczych, może ograniczyć ilość potrzebnych wizyt pacjenta w klinice, ponieważ często już pierwszy wydruk jest odpowiedni dla pacjenta.

Wiele technologii druku 3D jest stosowanych w produkcji sprzętu ortopedycznego i protetycznego. Można je również ze sobą łączyć aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Na pierwszy plan wysuwają się technologie proszkowe, czyli HP MJF oraz SLS. Pisaliśmy o nich już nie raz, ale warto wykorzystać każdą okazję, aby o nich przypomnieć. Zapraszamy do naszego artykułu o urządzeniu do trenowania oddechu (airflow), gdzie pisaliśmy o technologii SLS i jej zaletach.

Technologie proszkowe bazują w głównej mierze na PA12 – w pełni certyfikowanym materiale do zastosowań medycznych (klasy USP I-VI oraz dopuszczenie do kontaktu z żywnością – spełnia normy amerykańskie i europejskie).

Podsumowując, druk 3D to szybka produkcja użytecznych i skomplikowanych kształtów, w pełni cyfrowa, bez konieczności wykonywania narzędzi produkcyjnych. My dodajemy do tego jeszcze nasz autorski postprocessing pozwalający ograniczyć etapy obróbki wykończeniowej i uzyskać bardzo gładkie powierzchnie. Jest też dużo bardziej ekonomiczna i praktycznie bezodpadowa. W medycynie pomaga leczyć lepiej i skuteczniej.

Sprawdź, jak możemy pomóc w Twoim projekcie i napisz do nas oraz odwiedź nas na targach OTWorld w Lipsku!

Do zobaczenia na targach!

OTWorld 14-17.05.2024

HALA 1

STOISKO F34