Druk SLA odpowiedzialny za atrakcyjny wygląd gier planszowych.

Figurki do gry planszowej w technologii druku 3D

Zaawansowany park maszyn Fibometry, wyposażony jest w niezawodne drukarki firmy Formlabs, przeznaczonych do przemysłowych wydruków z żywic fotopolimerowych. Formlabs to czołowy producent profesjonalnych drukarek 3D dla technologii SLA, po które sięgają najbardziej profesjonalne farmy druku na całym świecie, w tym Fibometry.

Co to jest druk SLA?

Druk 3D SLA polega na utwardzeniu płynnych żywic za pomocą precyzyjnego promienia laserowego, gdzie utwardzane są kolejne warstwy materiału, tworząc trójwymiarowe modele. Drukarki SLA korzystają z szerokiej gamy płynnych materiałów, które przy odpowiednich ustawieniach druku, gwarantują wyjątkowe właściwości mechaniczne, termiczne i biokompatybilne. Szeroka gama fotopolimerów przekracza granice druku 3D, tworząc niezwykle dokładne detale oraz bardzo stabilne wydruki w certyfikowanych materiałach, które mogą być wykorzystywane w branży medycznej. To właśnie medycyna najczęściej korzysta z certyfikowanych materiałów i bardzo upodobała sobie metodę SLA do wytarzania materiałów dla stomatologii czy implantologii ze względu na wyką jakość odwzorowania drobnych detali.

Najlepsze rezultaty w druku z żywic fotopolimerowych osiąga drukarka 3D Formlabs Form 3+, która wykorzystuje technologię LFS (Low Force Stereolithography™). Technologia LFS zapewnia najwyższą precyzję wytwarzania przy zwiększonej szybkości druku, a dzięki zmniejszonej plamce lasera do 85 mikrometrów uzyskujemy bardzo wysoką dokładność odwzorowania detalu. Dodatkowo wbudowane czujniki monitorują pracę drukarki i utrzymują stałe warunki podczas drukowania, co gwarantuje powtarzalność produkcji.

Czy gry planszowe korzystają z druku 3D?

Planszówki to bardzo dobrze prosperująca część branży rozrywkowej z uwagi na wysokie zainteresowanie grami, zarówno tymi komputerowymi jak i tradycyjnymi. Gry zespołowe to wspaniała forma spędzenia czasu z przyjaciółmi czy rodziną oraz wspaniałe narzędzie do nauki zasad zarówno rywalizacji jak pracy w zespole. Gry planszowe są uwielbiane przez dzieci ale sięgają po nie też dorośli, którzy najczęściej są ich autorami, i to na ich barkach ciąży odpowiedzialność za atrakcyjny wygląd gier. Odwzorowanie najdrobniejszych detali w niewielkich modelach jest bardzo istotne w grach planszowych. W tym aspekcie, z nieocenioną pomocą przychodzi druk 3D, który idealnie wspiera projektantów gier, ze względu na możliwość realizacji niskich partii skomplikowanych części gier planszowych. Do wydruku niewielkich oraz bardzo skomplikowanych kształtów fantastycznych postaci figurek, najlepszą metodą druku 3D jest SLA. Żywiczna technologia druku SLA to jedna z najbardziej dokładnych technologii druku 3D, która pozwala na wydrukowanie pieczołowicie wymodelowanych kształtów pionków gier planszowym w niskim nakładzie. Rynek gier jest dość mocno zdominowany przez druk 3D z uwagi na coraz większy udział modelowania 3D w konstrukcji gier zarówno tych planszowych jak i komputerowych. Dzieje się tak za sprawą przenikających się technik grafiki komputerowej, która może doskonale funkcjonować w wirtualnym świecie 3D jak i w realnych trójwymiarowych wydrukach.

Warto wspomnieć, że druk 3D ma ogromną przewagę nad tradycyjną metodą wtryskową z uwagi na stosunkowo niski koszt wydruku względem koniecznych kosztów przy tradycyjnych formach wtryskowych. Dodatkowym atutem druku 3D jest unikatowość każdego modelu bez wpływu na koszt – każdy pionek może mieć inny kształt bez wpływu na koszt produkcji, który uzależniony jest od objętościowego zużycia materiału oraz czasu pracy maszyny.

Indywidualizacja w druku 3D to ogromny atut tej technologii, dzięki której gracze mogą tworzyć własne, unikalne modele figurek, co pozwala na unikatowość kolekcji gier w małych seriach. Druk 3D wspiera kreatywność oraz rozwój społeczności projektantów gier, którzy poszukują możliwości eksperymentowania z nowoczesnymi technologiami i materiałami. Zapraszamy do współpracy projektantów gier planszowych – wyślij model do bezpłatnej wyceny przez formularz kontaktowy.