Druk 3D - Fibometry, profesjonalna drukarnia

Zaawansowane technologie w sektorze motoryzacyjnym na Technology Booster

Nowoczesne technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem w gronie producentów części pojazdów, czego dowodem są nasze realizacje dla branży motoryzacyjnej oraz wysokie zainteresowanie spotkaniem Technology Booster, na którym rozmawialiśmy min. o druku 3D w sektorze motoryzacyjnym.

25 kwietnia uczestniczyliśmy w wydarzeniu Technology Booster, zorganizowanym przez Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną “INVEST-PARK”, INVEST in EDU i Legnicką Strefę Ekonomiczną S.A. w ramach Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego. Spotkanie Technology Booster było pełne fascynujących prezentacji i warsztatów na temat:

  • VR w branży motoryzacyjnej
  • Sztuczna inteligencja i jej demokratyzacja
  • Robotyzacja i monitorowanie mediów produkcyjnych
  • Zaawansowane technologie takie jak druk 3D w sektorze motoryzacyjnym

Zespół Fibometry reprezentował Oskar Palczewski, który przedstawił możliwości oraz korzyści wynikające z zastosowania technologii druku 3D w branży motoryzacyjnej. Technologia przyrostowa coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w motoryzacji, gdzie druk SLS i MJF odgrywa znaczącą rolę, oferując korzyści w procesie produkcji oraz rozwoju nowych pojazdów. Przykłady takich zastosowań zostały przedstawione na różnych realizacjach dla motoryzacji, min. dla Blees, o których pisaliśmy już w artykule “Części z druku 3D w projekcie Blees BB-1”. W czasie spotkania został omówiony druk 3D w technologii SLS (Selective Laser Sintering), który polega na selektywnym spiekaniu warstw proszków poliamidowych za pomocą lasera oraz technologia druku 3D MJF (Multi Jet Fusion), która również wykorzystuje proszek poliamidowy, ale w przeciwieństwie do druku SLS, polega na nakładaniu spoiwa i topienia warstw za pomocą źródeł ciepła. Więcej na temat technologii druku 3D można przeczytać w artykule “Rewolucja w branży motoryzacyjnej dzięki drukowi 3D”, gdzie opisujemy technologię SLS i MJF.

W branży motoryzacyjnej druk SLS oraz MJF jest wykorzystywany do szybkiego prototypowania oraz produkcji części końcowych o skomplikowanych geometriach. Dzięki technologii druku 3D SLS oraz MJF możliwe jest tworzenie lekkich, ale wytrzymałych komponentów, co wpływa korzystnie na poprawę wydajności pojazdów oraz obniżenie kosztów produkcji. Przykładem zastosowań druku 3D są: obudowy, uchwyty, elementy wnętrz oraz komponenty mechaniczne, części zamienne, elementy układu chłodzenia, elementy systemów przepływowych oraz narzędzi produkcyjnych.

Technologia druku 3D przyczynia się do zwiększenia elastyczności produkcji, redukcji czasu wdrożenia nowych produktów oraz optymalizacji kosztów, co jest kluczowe dla dynamicznie rozwijającej się branży motoryzacyjnej. Dzięki technologii SLS i MJF klienci mogą szybko testować własne pomysły bez granic masowej produkcji.

Sprawdź jakie korzyści może przynieść profesjonalny druk 3D – zapraszamy do kontaktu.