Zastosowanie druku 3D w produkcji rowerów elektrycznych

Zastosowanie druku 3D w produkcji rowerów

Druk 3D znajduje szerokie zastosowanie w produkcji części rowerowych, w tym popularnych rowerów elektrycznych. Umożliwia indywidualne dopasowanie części oraz tworzenie akcesoriów i gadżetów rowerowych. Profesjonalny druk 3D gwarantuje wysoką precyzję i produkcję lekkich oraz wytrzymałych komponentów. Dzięki różnorodnym metodom obróbki wykończeniowej i szybkiemu procesowi produkcji, który trwa zaledwie kilka dni, druk 3D stanowi znaczącą przewagę nad tradycyjnymi metodami wytwarzania części rowerowych.

Jednym z czołowych producentów rowerów elektrycznych jest firma Texugo, która produkuje certyfikowane rowery elektryczne, korzystając z technologii druku 3D. W rowerach Texugo znajdujemy autorskie rozwiązania, takie jak kontroler silnika, innowacyjna konstrukcja baterii oraz dotykowy wyświetlacz z dedykowanym oprogramowaniem, których obudowy są produkowane w technologii druku 3D. Polski producent świadomie wybrał druk 3D do realizacji wybranych części rowerowych, dzięki czemu może oferować innowacyjne rowery elektryczne, dopasowane do potrzeb użytkowników.

Zapytaliśmy właściciela firmy Texugo, pana Łukasza Janotę, dlaczego w swojej produkcji korzysta z technologii druku 3D:

“Technologia druku 3D jest idealnym rozwiązaniem do produkcji części w bardzo krótkim czasie i przy relatywnie niskim koszcie (w tradycyjnych metodach modyfikacja kształtu jest problematyczna, a sama forma wtryskowa bardzo kosztowna). W przypadku realizacji obudowy elektronicznego wyświetlacza, zdecydowaliśmy się na druk w technologii Multi Jet Fusion (MJF) z materiału PA12, ponieważ ten materiał sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych z jakimi musi się zmagać rower. Dodatkowo, każdy wydruk może mieć inną geometrię, co stanowi przewagę nad innymi technologiami wytwarzania części.”

Firma Texugo, integrując druk 3D w swoje procesy produkcyjne, nie tylko zwiększa swoją innowacyjność, ale także przyczynia się do kształtowania przyszłości branży rowerowej i z pewnością będzie odgrywać wiodącą rolę w tej ewolucji. Szybsze prototypowanie, możliwość personalizacji oraz optymalizacja produkcji to kluczowe elementy, które wyróżniają druk 3D na tle tradycyjnych metod wytwarzania części rowerowych.

Korzyści z zastosowania druku 3D w rowerach elektrycznych:

  • szybka produkcja prototypów lub małych serii
  • możliwość wykonania funkcjonalnego prototypu w celu walidacji i testów
  • materiały o różnorodnych właściwościach (odporność na wilgoć, wysokie i niskie temperatury)
  • różnorodne technologie druku 3D pozwalają swobodnie i odpowiednio dopasować metodę oraz materiał zgodnie z przeznaczeniem wydruku
  • niski odpad produkcyjny (brak dodatkowych supportów)
  • wysoka precyzja wydruku
  • szeroki wachlarz materiałów (PA11, PA12, TPU itp.)
  • szeroki wachlarz obróbki wykończeniowej (satynowanie, obróbka wibrościerna, piaskowanie, barwienie, lakierowanie, wygładzanie chemiczne)
  • brak dodatkowego, drogiego oprzyrządowania
  • możliwość modyfikacji projektu
  • niski koszt wejścia (koszt pojedynczych wydruków) w porównaniu do innych metod wytwarzania np. technologii wtrysku, co umożliwia wydruk swojego projektu już od jednej sztuki
  • krótki czas realizacji (4-6 dni)

Dzięki technologii druku 3D, możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych i dostosowanych do potrzeb użytkowników rowerów elektrycznych.

Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób druk 3D może być wykorzystany w produkcji części rowerowych.