Druk 3D na Salone del Mobile 2024 w Mediolanie – oprawa oświetleniowa SPINE

Druk 3D wciąż się rozwija, a jego potencjał widać również w wzornictwie przemysłowym prezentowanym na światowej wystawie designu Salone del Mobile 2024 w Mediolanie. Wystawa del Mobile to najważniejsze spotkanie czołowych marek oraz projektantów z całego świata, gdzie premierę mają najnowsze trendy i pomysły wzornictwa przemysłowego.


Jednym z najciekawszych projektów w Mediolanie okazał się projekt oprawy oświetleniowej Spine, autorstwa Ellen Hallström oraz Wojciecha Wróż, którzy zrealizowali swój projekt przy współpracy z firmą Fibometry. Inspiracją do projektu Spine były odpady produkcji wózków widłowych Toyota oraz zautomatyzowany magazyn fabryki Toyoty w Mjölby, który sprowokował autorów do wykorzystania designu generatywnego w projekcie. Projektowanie generatywne, wspomagane komputerowo (CAD), to nowoczesne metody wykorzystania algorytmów i sztucznej inteligencji (AI) do generowania wielu opcji projektowych w oparciu o określone parametry. Ta metoda daje projektantom nieograniczone możliwości badań różnych potencjalnych rozwiązań i optymalizacji projektu pod kątem wyznaczonych celów, takich jak redukcja masy, efektywność materiałowa, minimalizacja kosztów czy poprawa wydajności. Wynikiem projektowania generatywnego jest model oprawy oświetlenia Spine, który został odpowiednio zoptymalizowany pod druk 3D w technologii MJF.

Prawidłowy wydruk skomplikowanej geometrii oprawy oświetlenia Spine zapewniła odpowiednia technika teselacji, gdzie siatka obiektu trójwymiarowego została skonwertowana na trójkąty o odpowiedniej geometrii w celu uzyskania dokładnego odwzorowania modelu w druku 3D. W przemyśle związanym z wytwarzaniem przyrostowym dane są zapisywane głównie do formatu STL (najbardziej popularny format w druku 3D) gdzie standardowy rozmiar pliku modelu 3D mieści się w zakresie 1–30 MB w zależności od oprogramowania użytego do tworzenia modelu, liczby trójkątów, ilości szczegółów, poziomu szczegółowości itd. Teselacja modelu oprawy oświetleniowej została odpowiednio wykonana pod proszkową technologię MJF, w której drukarka HP przetwarza zapisany obraz warstwa po warstwie z dokładnością do 0,2mm. Technologia druku MJF utrwala wydruk w sposób liniowy, co korzystnie wpływa na czas drukowania i stanowi przewagę nad drukiem SLS, który jest głównym konkurentem w dziedzinie proszkowych technologii druku 3D. Dodatkowo, chłodzenie wydruków i przetwarzanie końcowe jest szybsze dzięki dedykowanej stacji obróbki końcowej, która przyspiesza tempo chłodzenia wydruków. Szybki czas chłodzenia oraz wysoki stopień odzysku materiału wpływa korzystnie na zdolność do recyklingu oraz krótki czas realizacji wydruków co stanowiło kluczowy parametr w wyborze technologii MJF w realizacji projektu Spine.

W druku MJF model jest budowany z proszku (materiał PA12), który cechuje się wysoką odpornością na temperaturę, dzięki czemu element się nie deformuje, a ciepło jest odpowiednio rozprowadzane przez odpowiedną optymalizację modelu pod kątem wagi i rozprowadzania energii cieplnej. Technologia druku 3D Multi Jet Fusion to jedyna technologia, która umożliwiła wydruk tak skomplikowanego elementu a dodatkowym atutem okazała się niska waga wydrukowanej oprawy oraz krótki czas realizacji.

Lampa Spine to połączenie lekkiego druku 3D z tradycyjnie wyprodukowanym szklanym kloszem, co stanowi przykład dobrego projektowania oraz wzór połączenia nowoczesnej technologii z tradycyjnym rzemiosłem produkcji szkła. Profesjonalny druk proszkowy MJF to unikalna precyzja, szybkość produkcji oraz możliwość integracji z innymi technologiami. Firmy takie jak Fibometry, specjalizujące się w profesjonalnym druku 3D, będą odgrywać kluczową rolę w produkcji opraw oświetleniowych. Technologia druku 3D zrewolucjonizuje sposób, w jaki tworzymy i używamy światła – od unikalnych i dekoracyjnych wzorów opraw po zaawansowane rozwiązania wzornictwa przemysłowego.

Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia realizacji druku 3D dla form przemysłowych.