Druk 3D & nurkowanie sportowe
BRANŻA
SPORT
CEL

Produkcja części zamiennej sprzętu nurkowego wraz z modyfikacją pod specyficzne wymagania użytkownika.

1

WYBÓR TECHNOLOGII

2

PROJEKT 3D

3

NISKA MASA WYDRUKU

4

KRÓTKI CZAS REALIZACJI

WYZWANIA
SKAN 3D
MODYFIKACJA MODELU
REDUKCJA MASY
CZAS REALIZACJI
ROZWIĄZANIA
1
WSPARCIE TECHNICZNE

DWA ROZWIĄZANIA

|

WYDRUKI TESTOWE

2
DOBÓR TECHNOLOGII

TECHNOLOGIA PROSZKOWA MULTI JET FUSION (MJF)

3
PROTOTYPOWANIE

OCENA WYDRUKU

|

KOREKTY

4
POSPROCESSING

WYGŁADZANIE

|

BARWIENIE

BENEFITY
$

CUSTOMER CARE

$

FULL-SERVICE

$

NISKI KOSZT PRODUKCJI

$

KRÓTKI CZAS REALIZAJI

INFORMACJE TECHNICZNE

Proces wykonania części zamiennej przy użyciu druku 3D to kompleksowa usługa Fibometry, która obejmuje cyfrowe skanowanie, modelowanie 3D, drukowanie oraz obróbkę wykończeniową modelu.

Realizację zamiennika metalowej części sprzętu nurkowego zaczęliśmy od dokładnego przygotowania modelu pod skan 3D, gdzie dokładnie oczyściliśmy powierzchnię w celu precyzyjnego odwzorowania detali. Skanowanie zostało wykonane za pomocą ramienia pomiarowego Kreon, które przez emisję światła laserowego dokonuje rejestracji odbitych promieni od powierzchni obiektu, tworząc cyfrowy model 3D. Zastosowanie inżynierii odwrotnej zaoszczędziło czas projektowania od podstaw i pozwoliło na wprowadzenie modyfikacji w wyjątkowo krótkim czasie.

Z uwagi na środowisko w jakim wydruk będzie używany, zdecydowaliśmy się na technologię MJF przy wykorzystaniu materiału PA12, który jest wodoszczelny, nieprzepuszczający powietrza oraz posiada niemalże idealnie izotropowe właściwości mechaniczne.

Technologia Multi Jet Fusion polega na nanoszeniu cienkich warstw (0,08mm) proszku poliamidowego (nylonu), na który głowice drukujące nakładają selektywnie materiał wiążący (fusing agent) oraz środek kontrolujący (detailing agent). Po aplikacji czynników, warstwa proszku jest podgrzewana za pomocą lamp podczerwonych, co powoduje scalenie cząsteczek proszku do twardej warstwy, zgodnie z kształtem przekroju warstwy modelu. Proces ten powtarza się dla każdej warstwy aż do ukończenia zadania. Po zakończeniu drukowania następuje etap chłodzenia, który może trwać nawet kilkanaście godzin w zależności od wielkości i złożoności części w komorze.

Gotowy wydruk jest dokładnie oczyszczany z resztek luźnego proszku a w Dziale Obróbki Powierzchni może zostać dodatkowo wygładzony za pomocą obróbki wibrościernej lub barwiony. W przypadku części wyposażenia nurkowego dokonaliśmy barwienia na kolor czarny oraz dodaliśmy specjalny insert pod śrubę. Ostatnim etapem produkcji zamiennika była kontrola jakości, która obejmuje pomiary oraz wizualną ocenę detali.

W Fibometry realizujemy wysokiej jakości zamienniki, które mogę być lżejsze od standardowych materiałów i bardziej dopasowane do specyficznych potrzeb użytkownika, co jest niezwykle ważne w sporcie.

KLIENT